top of page
Zeytinyağlı ipek yıkama sıvısı

Sonett Organik Zeytinyağlı Yünlü ve İpekler için  Yıkama Sıvısı

Hangi Çamaşırlar İçin:

40 °C'ye (100 °F) kadar yün ve ipek ürünler, elde yıkamanın yanı sıra çamaşır makinesinde de kullanılabilir. İpek ürünleri sıktırmadan ipekli programda yıkayabilirsiniz. 

 

1 litre (34 fl oz US) Yünlü ve İpekli Zeytin Çamaşır Deterjanı yaklaşık 17 kez yıkama için yeterlidir. 

  • Doğal elyaflardan ve karışımlı kumaşlardan yapılmış tüm tekstiller için

  • Tekstillerinizin esnekliğini ve yumuşaklığını korur

  • Sertifikalı organik tarımdan elde edilen esansiyel lavanta yağının hassas kokusuyla

  • %100 biyolojik olarak parçalanabilir

Sonett sertifikalar

Kullanım

Çamaşır makinesinin deterjan bölmesine doldurun. Konsantre yıkama sıvısını kuru çamaşırların üzerine püskürtmeyin. Aksi takdirde hassas kumaşların rengi solabilir. Aşağıdaki tabloya göre uygun miktarda kullanınız. 

Ürün İçeriği

Zeytinyağından elde edilen sabun, organ sertifikalı.
Biyodin. yetiştirme %15–30

Şeker yüzey aktif maddesi %5-15

Kolza tohumu yağı/ayçiçek yağından elde edilen sabun,
sertifikalı organik olarak yetiştirilmiş %1–5

Bitkisel alkol (etanol) %1–5

Sitrat <%1

Organik olarak yetiştirilen sertifikalı esansiyel lavanta yağı <%1

Balzamik katkı maddeleri, sertifikalı organik olarak yetiştirilmiş /
yabani olarak yetişen bitkilerden toplama <%1

Su

EC 648/2004'e göre içerik listesi

Su, potasyum sabunu*, alkilpoliglukozit C8–C16 (koko glikozit), alkol, sodyum/potasyum sitrat, parfüm*, linalool* 

Bileşenleri ve Kökenleri

Zeytin sabunu: Meyvenin menşei İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinin asırlık zeytinliklerinden gelmektedir. Organik olarak yetiştirilmiş kalitesi belgelenmiş zeytinyağının presleme, santrifüj gibi mekanik işlemlerle elde edilmesinde kullanılır. Potasyum hidroksit ile sabunlaştırıldığında, Sonett'in Yün ve İpek için Zeytinli Çamaşır Sıvısının ana bileşenini oluşturur. Zeytinyağı, yumuşak sabun yapmak ve eksik koruyucu hidrolipidik filmi onarmak için en iyi yağ hammaddesidir. Yağ asitlerinin dengeli bileşimi, kardiyovasküler sistem üzerindeki iyileştirici dengeleyici etkisi ve zeytin ağacının 7 yıllık bir döngüde olağanüstü büyümesi, bu yağın insanlara olan özel yakınlığını ve ilişkisini göstermektedir.

 

Kolza yağı / ayçiçek yağı sabunu: Potasyum hidroksit ile sabunlaştırılan bitkisel yağ, yıkama performansının arttırılmasına yarar. Kolza tohumu, keten ve ayçiçeğinin yanı sıra, ılıman Orta Avrupa iklimimizde yağ üretimi için yetiştirilen az sayıda yağ veren bitkiden biridir ve ayrıca organik olarak yetiştirildiği onaylanmıştır.

 

Etanol: Mısır, patates gibi nişasta içeren bitkilerin fermantasyonundan elde edilir. Etanol sabunun sıvı kalmasını sağlarken aynı zamanda deterjanın yağ çözme özelliğini de geliştirir.

 

Şeker yüzey aktif maddesi: Şeker, nişasta ve hindistancevizi yağı, kullanılan şeker yüzey aktif maddesinin hammaddeleridir. Deterjanın sabun içeriğine kıyasla şeker yüzey aktif cisminin oranı, sert su durumunda oluşan kalsiyum sabununun ince bir şekilde dağılmasını sağlayacak ve çamaşır üzerinde birikmesini önleyecek şekildedir.  

Biyolojik Olarak Parçalanabilirlik

Bitkisel yağlardan yapılan sabunun, diğer tüm aktif yıkama maddeleri ile karşılaştırıldığında öne çıkan bir özelliği vardır: Kullanıldıktan hemen sonra, atık suda her zaman bulunan kireç ile kimyasal reaksiyona girerek kalsiyum sabunu oluşturur ve böylece suda yaşayan organizmalar üzerindeki yüzey aktif madde etkisini nötralize eder. (birincil bozulma). Kalsiyum sabunu daha sonra mikroorganizmalar tarafından %100 karbondioksit ve suya parçalanır (ikincil bozunma). Etanol suyla sonsuz şekilde karışabilir ve birkaç saat içinde doğal döngüye yeniden entegre olur. Şeker yüzey aktif maddelerinin üretimi sırasında bitkisel bazlı hammaddelerden (nişasta, şeker ve yağ) bileşenler ekstrakte edilmesine rağmen doğal moleküler yapılarında tamamen bozulmadan kalırlar. Bu nedenle mikroorganizmaların bu yüzey aktif maddeleri %100 parçalaması nispeten kolaydır. Sabun ve şeker yüzey aktif maddeleri, OECD yönergelerine göre kolaylıkla biyolojik olarak parçalanabilen maddeler olarak sınıflandırılmaktadır.

 

Uygulama Aralıkları

40 °C'ye (100 °F) kadar hassas çamaşırlar, yün ve ipek için belirtilmiştir; elde yıkamanın yanı sıra çamaşır makinesinde de kullanılabilir. HE çamaşır makineleri için uygundur.

Septik tanklar ve filtrasyon sistemleri için uygundur.

Ambalaj

Şişe: PE

Kapak: PE / PP

Etiket: PE

Sertifikasyon

NCP (Doğa Bakım Ürünü)

CSE (Sertifikalı Sürdürülebilir Ekonomi)

Vegan Topluluğu

Çamaşır makinesinde yıkama talimatı
bottom of page